Соларен панел за зареждане на хибридната батерия

Модератор: Lexus

mihailbozhkov1228
Регистриран: 15 януари 2017
Автомобил: CT 200h

Мнениеот mihailbozhkov1228 » 19 яну 2017, 23:52

Здравейте момчета,нов съм във форума и реших да попитам дали някой е чувал за така нареченият соларен панел за зареждане на хибридните батерийте.? И да даде малко повече инфо ,ако знае нещо по въпроса. :?: :?: :?: :?:

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 15 септември 2015
Автомобил: Друга марка

Re: Соларен панел за зареждане на хибридната батерия

Мнениеот Akima » 20 яну 2017, 00:35

Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.

Потребителски аватар
ivalin4o
Регистриран: 09 август 2014
Автомобил: RX 400h 4WD
Контакти:

Re: Соларен панел за зареждане на хибридната батерия

Мнениеот ivalin4o » 20 яну 2017, 02:12

Здравей.
Както е отбелязъл колегата.....правят се опити! (съжалявам не прочетох какво пише в линковете)
По мое скромно мнение.....да ще има ефект. Колко голям?.....колкото по-"мощен" е хибрида, толкова повече няма да се усеща. В този ред на мисли, най-голям ще е ефекта при ярис.
До тук добре, но по добре ще е да е plug in хибрид. Все пак когато се остави на паркинг ще е хубаво батерията да е по-разредена. От лични наблюдения Rx400h не се стреми към това, даже съм имал случаи да е с пълна батерия след маневрите по паркирането (особено сега в студовете). (Сравнявам с моето Бу, защото нямам наблюдения върху поведението на другите модели, а със сигурност е различно) Мислил съм го и даже намерих гъвкави панели. Обаче това, че немога да накарам компютъра да държи батерията по-разредена към края на пътуването (не че немога, но не ми се троши чудесната колица) и това че батерията е с малък капацитет, стигам до заключение (поне лично за мен), че няма да мога да използвам максимума от това което системата може да предложи.
Сложното идва когато трябва да подвържеш две зарядни към един пакет Ni-MH батерии. Понеже зарядните на тези батерии следят Δпик на напежението и температура за да прекратят заряда. Не е като при оловните или литиевите от всички подмодели!!!
Виж по-голям успех ще имаш с 12V система. (както впрочем повечето автомобилни производители са се насочили)

Виж при Karma Revero се е получило готино, но едва ли 200W панел му помага особенно при 21,4kWh батерии и (зависи от модела) 191÷301kW (не, че не помага, колкото за електрониката)!

Успех и дерзай. Нека удара в която и да е стена не те отказва да търсиш краят и, за да я заобиколиш. 8) :wink:
Изображение
Изображение

mihailbozhkov1228
Регистриран: 15 януари 2017
Автомобил: CT 200h

Мнениеот mihailbozhkov1228 » 28 апр 2017, 13:00

Благодаря за отговорите, но имах предвид за съвсем друг вид соларно зареждане на хибридната батерията. Пример ( Отиваш на почивка и си оставяш колата на паркинга на летището за по дълго време от обичайното, а през това време хибридната батерия се разрежда до степен която трябва да се обаждам на Лексус сервиз за помощ.) Дали има панели който да поддържат нивото на хибридната батерия до приемливо, че да не се стига до Сервиз.? Това имах предвид. А не за соларен панел за зареждане по време на шофиране.

Потребителски аватар
ivalin4o
Контакти:

Мнениеот ivalin4o » 28 апр 2017, 13:12

Ако евентуално ти се наложи...проблема няма да ти е хибридната батерия.
Преди да я оставиш на паркинга, зареди хибридната батерия до колкото може. Все около година ще изкара. Все пак саморазряда не е толкова голям!
Другият вариант е да я оставиш на "отговорно" пазене от "доверен човек".
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 07 май 2017, 11:16

Аз мисля, че старт батерията пада, когато колата седи по-дълго паркирана, а не хибридната.

На моята електричка имам слънчево панелче, което храни 12V-овата батерия и така няма опасност да остана някъде без ток, така че да не мога да стартирам колата.
Изображение

pepur
Регистриран: 22 януари 2009

Мнениеот pepur » 07 май 2017, 21:54

Точно така.

Потребителски аватар
atana
Регистриран: 02 април 2019

Мнениеот atana » 06 апр 2019, 22:08

Измислихте ли как да се зарежда батерията на хибрида през нощта и да се подгрява двигателя 1ч преди тръгване сутрин в гаража ?

Гадно е в студа да си запълва батерията ДВГ и на къси разстояния в малък град да се кара Лексус 272кс ?

П.С. Площта на слънчевите панели е малка и е абсолютно безсмислено да се мисли за придвижване дори на велосипед. Аз имам опит със соларните панели, но за 220V с мрежово синхронизиране и автономно захранване. Няма да е красиво, но монокристални клетки могат да се поставят на покрива на автомобил и с DC контролер 12V да се захрани 45А акумулатор. Каква ще е красотата обаче ? Аз лично съм го правил, но на покрив с 65 панела 250W 8.2А всеки, с с инвертори по 5кW и малък DC 48V контролер за акумулатори/отделно/.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
ivalin4o
Контакти:

Мнениеот ivalin4o » 06 апр 2019, 22:44

Гадно е в студа да си запълва батерията ДВГ и на къси разстояния в малък град да се кара Лексус 272кс ?

...не си запълва батерията а се опитва да си сгрее оранжерията. Опитай с изключен климатик (не е приятно но пък е икономично!)!
Има по малки модели, също хибрид, на TOYOTA, които нямат проблема със загряването и са по-пригодени за градски условия (и са plug-in)!

Относно подгрева на антифриза......моля заповядай. Начина на управление и автоматиката.....имаш пълната свобода да се развихриш!
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atana
Регистриран: 02 април 2019

Мнениеот atana » 07 апр 2019, 06:51

Ивалинчо, аз предлагам да е с бягаща пътечка зареждането.

П. С. Вече 7 дни, имам RX hybrid -стар/не звезден-космически/. Разновидност на IS имам чисто нова и вече е на 50хил.км. както и още две други разновидности на МПС. Не се разсейвай. Старая се да уцелвам темите, но без да ми се карат. А ти?
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
ivalin4o
Контакти:

Мнениеот ivalin4o » 07 апр 2019, 08:44

Темата я следя от самото и начало. Няма нужда да измислям как да заредя батерията, защото е измислено (е не от соларен панел но..). Питанката в случая е "Защо да искам да си заредя батерията от домашната мрежа?" Имай в предвид че тези 7,4kVA с които разполагаш, и които електрониката поддържа в диапазон 40-70%, ще ти стигнат (в най-добрият случай) за 12км. (под секрет....да спомена, че на мен прехода до работното ми място е около 12 км. За в едната посока...добре! В другата ще съм на двигател с разход 14-15/100.....Каде ми е файдата, питам аз и отговор не искам?) Сега аз питам....как смяташ да накараш Бу-то да "угасва" с изтощена батерия за да може ти да я зареждаш? Как смяташ да байпасираш зареждащата (абе управляващата) електроника? Защо смяташ, че плитките цикли на заряд, разряд, поставени да предпазват Ni-MH от стареене на клетките, ти пречат? Не смяташ ли, че алгоритмите "първо мощност,после икономия" заложени като цяло в хибридната система на LEXUS, някакси обезсмислят твоите виждания за нещата? Има и още въпроси на които ще се радвам да получа отговор...., но системата на HSD LEXUS в този си вид не е пригодна за тези начинания.
П.С. И аз бърках темите но се оправих! А карал ли съм ти се? Така ли ти изглежда? :roll: Ще се постарая да смекча тона така и така аз съм само "член". Като четеш мнението, личните обръщения не ги приемай лично. Макар това да е целта за всеки който чете мненията.
Както съм написАл едно време..
ivalin4o написа:Успех и дерзай. Нека удара в която и да е стена не те отказва да търсиш краят и, за да я заобиколиш. 8) :wink:
Изображение
Изображение

DrDevil
Регистриран: 04 март 2017
Автомобил: IS 220d

Мнениеот DrDevil » 07 апр 2019, 12:40

От работата ако няма как си заредиш батерията... защо работиш там изобщо!?! :D :D :D

Потребителски аватар
ivalin4o
Контакти:

Мнениеот ivalin4o » 07 апр 2019, 15:50

Няма смисъл да си "подритвам трудовата книжка" за 50км на аванта! :mrgreen: казах и преди че изолационните галоши си личат, когато излизам през портала.
Работя за да изкарам пари, за да не работя!
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 07 апр 2019, 17:32

DrDevil написа:От работата ако няма как си заредиш батерията... защо работиш там изобщо!?! :D :D :D

Аз отдавна имам съмнения че той изнася ток в джобове, крачоли и за да си зарежда хибридната батерия, ама не казва технологията на съхранение докато го изнесе тока

Потребителски аватар
ivalin4o
Контакти:

Мнениеот ivalin4o » 07 апр 2019, 18:47

Ти па! Сега какво искаш? Да ме преследват от ОПЕК ли? Мъск също пита ама!
Изображение
Изображение

Върни се в “Електроника”