Каква екстра мисля да си направя

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Vesko
Регистриран: 30 януари 2009
Автомобил: RX 450h

Каква екстра мисля да си направя

Мнениеот Vesko » 31 яну 2011, 18:55

Много ми липсва автоматичното палене на светлините и за това реших да си го направя. Не исках да ползвам предлаганите на пазара модули, защото не знам как ще реагират електронните релета на колата, ако някои подаде напрежение след тях без те да са включили. За това реших сам да си направя модул, който се свързва на OBD2 куплонга и от там управлява колата по CAN. С лаптоп-а си и интерфейс към колата си ги управлявам. Само не знам дали продължавам да ги управлявам по време на движение :mrgreen: Но след като си напиша малко софтуер за модула и това ще разбера :D

ПП: Колата е RX450h
Прикачени файлове
DSC09262.JPG
Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009

Re: Каква екстра мисля да си направя

Мнениеот Tin4ou » 31 яну 2011, 20:28

Веско според официалния сайт тази екстра е имаш заводско ! Не знам защо ще я правиш на ново :D
- HID Ксенонови фарове с функция за автоматично включване/ изключване
- Автоматично запалване и изгасяне на фаровете (сензор за светлина)

И двете неща са ти от стандартния пакет , нещо не те разбирам :wink:
Изображение

Потребителски аватар
Vesko

Мнениеот Vesko » 31 яну 2011, 20:44

Ne znam kade pishe che ia imam zavodski, ama moiata kola iavno ia niama tazi ekstra. A i ne samo moiata. Karal sum oshte 2 RX450h-ci osven moiata i te ia niamat. sashto taka i LC150/2010 koiato gledah sashto niama. Da ima senzor za osvetenost i si vkluchva svetlinite vecher, no v momenta po zakon i prez denia triabva da svetiat. A i sashto taka sum s LED svetlini na kasite, a ne xenon :)
Изображение

Потребителски аватар
vladdu
Регистриран: 05 октомври 2009
Автомобил: HS 250h
Контакти:

Мнениеот vladdu » 31 яну 2011, 21:53

Е не мое ли просто датчика за осветеност да му туриш затъмнение?
Lexus is200 Auto Sport Pack I Granite Sky

Потребителски аватар
Vesko

Мнениеот Vesko » 31 яну 2011, 22:50

vladdu написа:Е не мое ли просто датчика за осветеност да му туриш затъмнение?

ОК, ама нали навигацията и автоматичната осветеност на приборите няма да реаботи?
Изображение

Потребителски аватар
vladdu
Регистриран: 05 октомври 2009
Автомобил: HS 250h
Контакти:

Мнениеот vladdu » 31 яну 2011, 23:20

ега и совалката ... пиши й софтуер, явно с добро нема да стане.
Lexus is200 Auto Sport Pack I Granite Sky

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 01 фев 2011, 11:25

Vesko написа:Ne znam kade pishe che ia imam zavodski, ama moiata kola iavno ia niama tazi ekstra. A i ne samo moiata. Karal sum oshte 2 RX450h-ci osven moiata i te ia niamat. sashto taka i LC150/2010 koiato gledah sashto niama. Da ima senzor za osvetenost i si vkluchva svetlinite vecher, no v momenta po zakon i prez denia triabva da svetiat. A i sashto taka sum s LED svetlini na kasite, a ne xenon :)

Имаш я тази екстра ,просто ти искаш DRL а не автоматични светлини.
DRL – „daytime running lights” е електронен модул управляващ включването и изключването на късите или дългите светлини на автомобила след стартирането на двигателя. DRL е популярен като „дневни светлини” или „автоматични светлини”.

Tи имаш сензор за светлина който пуска фаровете ти само когато е тъмно навън или си в тунел.

http://www.lexusofportland.com/VehicleDetails/used-2010-Lexus-RX_450h-AWD_4dr_Hybrid-Portland-OR/938217503

Тук пише че екстрата DRL я има стандартно, но пък това е за Америка ,не знам дали на европейските модели я слагат. Я си виж хубаво менютата дали не се пуска от някъде или да имаш някво сервизно меню от което да ти е изключена тая пущина. Струва си да се поровиш преди да прибегнеш до тия крайни мерки :wink:
Изображение

Потребителски аватар
Vesko

Мнениеот Vesko » 01 фев 2011, 11:56

Нямам я. Тази екстра я има в европа, но само за някои страни. Колите в БГ я нямат. В тойота ми казаха че BODY ECU-то трябвало да се смени. Не могат да го препрограмират.
Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 01 фев 2011, 12:22

Vesko написа:...В тойота ми казаха че BODY ECU-то трябвало да се смени. Не могат да го препрограмират.

В Тойота като ми кажат "Добър Ден" и гледам слънцето къде е :wink: Силно се съмнявам да монтират различни процесорни блокове за различните страни.Не континенти, а страни! Това ще усложни доста "ишлемето".

И въпреки всичко не мислиш ли, че като се стартират фаровете по един или друг начин ,те няма да намалят осветлението по таблото и навигацията ?
Изображение

Потребителски аватар
Vesko

Мнениеот Vesko » 01 фев 2011, 12:50

Ael написа:
Vesko написа:...В тойота ми казаха че BODY ECU-то трябвало да се смени. Не могат да го препрограмират.

В Тойота като ми кажат "Добър Ден" и гледам слънцето къде е :wink: Силно се съмнявам да монтират различни процесорни блокове за различните страни.Не континенти, а страни! Това ще усложни доста "ишлемето".

И въпреки всичко не мислиш ли, че като се стартират фаровете по един или друг начин ,те няма да намалят осветлението по таблото и навигацията ?

Тествал съм го с лаптоп-а си. Осветлението при включени фарове се променя в зависимост от датчика за външна светлина. Затова ако просто го покрия фаровете си светват, но и намаля осветлението.

Да съгласен съм че най-вероятно BODY ECU-то е еднакво, но като не знам как да го препрограмирам не ми върши много работа. Все па съм си намислил ако попадна на същата така кола, но с тази екстра да пробва да намерия разликата в настройките....
Изображение

Потребителски аватар
Д. Ив.
Регистриран: 19 ноември 2010
Автомобил: IS 220d
Контакти:

Мнениеот Д. Ив. » 01 фев 2011, 12:59

А кои светлини мислиш да палиш? В Англия IS220d/IS250 DRL-а е 50% от силата на дългите. Това може ли да се манипулира през ECU-то? Ако просто включваш късите, то не си заслужава гимнастиката според мен защото това е първото нещо, което правя като се кача в колата още в гаража.
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.

Потребителски аватар
Vesko

Мнениеот Vesko » 01 фев 2011, 13:05

Габарити+къси. И аз ги включвам, но нещо забравям напоследък :D
Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 01 фев 2011, 15:48

Явно при теб се управлява от датчика за светлина. Аз нямам такъв и като пусна дори и габарити пак ми се намаля осветлението.

Колегата на неговата кола си сложи афтърмаркет DRL които действа на принципа 30% от дългите. Моя беше къси и габарити. Махнах го щото беше малоумен. Все още пазя модула но не вярвам да го сложа пак някога. Те до 1-2 години ще ни задължат да караме целогодишно на някакви светлини така че ще трябва да мислим варианти.
Изображение

Потребителски аватар
Vesko

Мнениеот Vesko » 01 фев 2011, 15:58

Аз съм го измислил, само малко софтуер трябва да си напиша :lol:
Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 01 фев 2011, 16:02

Vesko написа:Аз съм го измислил, само малко софтуер трябва да си напиша :lol:

Еми като го напишеш на брой и нас :lol: Но го мисли и за по дърти и не чак толкова луксозни лексъси :wink:
Изображение

Върни се в “Електроника”