Пътуване отвъд полярния кръг

Споделете и покажете интересните места докъдето сте ходили с Вашия автомобил

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Пътуване отвъд полярния кръг

Мнениеот Tin4ou » 17 яну 2013, 13:05

Дойде и моя ред да се разпиша в тази тема. В началото на 2013 реших да закарам Лекса много на север. Или по-скоро той да ме закара заедно с половин къща багаж :mrgreen: След сериозно плануване на маршрута, установих, че ще се наложи да мина общо 4600км за 4 дена от които 3600км на колела, а останалите 1000 с ферибот. И всичко това трябваше да стане в най-зимния месец Януари. Речено - сторено.

route.jpg

Това по-горе е маршрута който си бях избрал. Никога не бях пътувал в тази част на Европа, само се молех да няма снеговалеж и затворени пътища тъй като трябваше да хванем кораб от Германия, който да ни стовари в Осло Норвегия. При евентуално закъснение щеше да се наложи да шофирам още 1000км.

Тръгнахме около 15:00ч на 02.01.2013 от Пловдив. Пътуването не започна добре, тъй като на магистрала Тракия малко след Пазарджик 5-ма младежи с БМВ x5 всички между 18 и 22 години се бяха размазали в една от подпорните колони на мост и това се беше случило 10 мин преди ние да минем от там. Гледката не бе приятна изобщо, колата не можеше да се каже изобщо каква е, бяха се увили като гайка около колоната :( Имаше разпиляни бутилки, дрехи и шапки навсякъде. До колкото разбрах са изпреварвали от дясно и са загубили управление.... Много жалко.

Както и да е, след това нещата влезнаха в норма и ние зацепихме напред с пълна сила. В София реших да мина по околовръстното, падна ужасна мъгла и трябваше да карам с 30км/ч. за да съумявам да избягвам ш*ба***е дупки които бяха разположени шахматно през 2 метра. С две думи, това е най-лошото околовръстно което съм виждал някога. За щастие след Сливница нещата се оправиха, мъглата се вдигна, дупките свършиха също и когато почнеш да караш по човешки път някакси усещаш едно такова чувство, абе започваш да се наслаждаваш на шофирането с тази кола :lol:

В Сърбия пътищата са ОК, по този маршрут платих около 15,5 евро пътни такси за магистралата, която е нова и на места осветена. В Белград ни хареса доста. Само, че сърбите са пед***и. Трябваше да заредя накрая на Сърбия и получих най-свинското обслужване на бензиностанцията...

DSC06991.JPG

За мой късмет успях да засека един от лимитираните сръбски разновидности на Лексъс !!! Ето и снимка на задницата, успях да го настигна на един от светофарите.

DSC07006.JPG

В Унгария се схванах на магистралата. Няма такъв път, няма такава маркировка.Всичко е чисто ново, сляп да си ще знаеш на къде да поемеш. Припомних си нашата клета магастрила Тракия след Пазарджик, надупченото околовръстно и се почувствах мизерен. Винетките тук са по 12 Евро, предлагат да си купиш и за Словакия и Австрия ако искаш. Аз не го направих.

Словакия няма граници за проверки и я минах малко транзит без да успея да си платя и пътните винетки щото в 03:00ч. през ноща никой не работеше. Магистралата е супер.

В Чехия бях планувал и първото спане. Мислих, че няма да има проблем да изкарам до Прага. Тук ми удариха голямата брадва на границата като платих 18 Евро за винетка. Сумата беше точна, но ме излъгаха с курса. На всичко отгоре магистралата между Бърно и Прага е отвратителна. Няма дупки, но има някво разминаване между панелите в настилката и фугите са запълвани допълнително с асфалт. Имах чувството, че управлявам влакова композиция, а не автомобил. На тези методични мини трусове ми се развали и навигацията, от вибрациите се разпои един транзистор и започна да се рестартира през 2 мин без причина. Най-забавната част беше как 10 мин преди Прага аз караха с около 120км/ч в средна лента и всички ме изпреварваха бясно от ляво и от дясно като на НАСКАР и в момента в който подминах табелата на града и все едно някой с магическа електрошокова палка зашемети всички около мен които се препарираха моментално с 50км/ч. Чувството беше странно щото ние реално си бяхме на същия път, само дето се оказа че на всеки стълб над нас има спийд камери и всички се парализираха с еднаква скорост. След 15 часа каране и 1500км на тъмно, в 6 часа сутринта бях като в матрицата, виждах всичко на забавен кадър и всичко около мен се движеха странно :lol: Спряхме на една бензиностанция да заредим, оказа се че ЛукОйл имат най-добри цени в Чехия, разликата беше около 50 евро цента на литър. До бензиностаницията имаше шоу рум с някви тупалки та направих и няколко снимки.

DSC07020.JPG

DSC07022.JPG

Намерихме си хотел от 60-те който покриваше изискванията ни (легла :lol: , интернет и телевизия) а и беше на сносна цена - 28 евро за 2-на стая. Намирахме се в машина на времето, все едно ме бяха изпратили на зелено училище в някоя станция от едно време. Телефоните им бяха с шайба, отне им около 10 мин да ни кажат дали има свободни стаи. И хората бяха облечени странно. Както и да е, наспахме се хубаво, вечерта намерихме страхотен италиански ресторант с невероятни гозби.

DSC07043.JPG

DSC07044.JPG

DSC07045.JPG
Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou

Re: Пътуване отвъд полярния кръг

Мнениеот Tin4ou » 17 яну 2013, 13:17

След като похапнахме стабилно поехме към Германия. За мой късмет навигацията успя да ни изведе от Прага и чак тогава сдаде багажа на цяло.

В Германия с тия аутобани ми натежа десния крак и почти през цялото време съм карал 150-160км/ч. Много бързо стигнахме Кил, даже имаше време да дремнем в колата час-два докато дойде време за ферибота. Кораба се оказа огромен ! 15 дека, магазини, заведения ....

DSC07050.JPG

DSC07056.JPG

DSC07057.JPG

DSC07063.JPG

DSC07068.JPG

DSC07101.JPG

20 часа по-късно в 10ч. на 05.01 бяхме вече в Норвегия. До тук имах късмета да няма никъде сняг по пътищата, но знаех че няма да ми се размине.
Проблема тук е, че пътищата са двулентови, двупосочни, все едно караш Пловдив-Смолян. Много завои много чудо. Първите 600км бяха почти ОК. Много малко сняг, основно мъгла и най-готиното нещо - след всеки знак за ограничение 100 метра по надолу спийд камерка. Преспахме на средата на Норвегия и на другия ден потеглихме към последните 830км които трябваше да ги вземем за около 13 часа. Да ама НЕ.

Северна Норвегия е най-враждебното място което съм виждал през живота си. Сняг навсякъде, мъгли, тук пътищата не се чистят а снега просто се заглажда :) На всичко отгоре времето спря да ми бъде приятел и започна да вали дъжд при -2 градуса. Пътищата се заледиха много сериозно и аз започнах да разбирам как се чувстват момчетата дето се дундуркат в бобслей състезанията. При изкачване дори и при най-лекото подаване на газ задницата тръгваше да ме изпреварва, на спускането колата беше обсолютно неконтролеруема. Дори и на права отсечка колата танцуваше по целия път заради вятъра. Тук се наложи да сложа текстилните вериги. Нещата се промениха съществено. Текстила залепваше и колата имаше контрол. Тук е момента да отбележа, че няма нищо по гадно от това да караш на чист лед. Няма значение дали колата е с предно или задно. Няма значение гумите дали са ти от 300лв бройката или от 150. Физиката не може да се заобиколи.

DSC07107.JPG

DSC07110.JPG

DSC07119.JPG

DSC07133.JPG
Последна промяна от Tin4ou на 17 яну 2013, 13:53, променено общо 3 пъти.
Изображение

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 17 яну 2013, 13:44

Поздравления за пътеписа, дай малко снимки от норвежките пътища.
Отностно магистралата в Чехия, да отвратителна е, като старите украински пътища е, но все пак сигурно е предвиждано по нея да минават и танкове ако чехите пак се разбунтуват.
Относно Словашките винетки да така е и аз това го бях писал в темата с винетките че на излизане от държавата те проверяват само за винетка това го правят понеже има една отсечка от 10-15 км между Австрия и Унгария през която се движиш в Словакия и народа масово не си купува винетки.
Кажи как ти е разхода през пътуването и има ли разлика в разхода на колата през различните държави.

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 17 яну 2013, 13:59

DSC07146.JPG

DSC07142.JPG

DSC07137.JPG

DSC07153.JPG

DSC07156.JPG

DSC07157.JPG

DSC07161.JPG

DSC07163.JPG

В крайна сметка тия последните 830км ги взех за малко повече от 15 часа, но чувството беше все едно съм карал 30 часа. Ужасно тежък път. Караш по асфалт 2км и в следващия момент гледаш, че все още си на асфалт ама всъщност караш на прозрачен лед и колата танцува на където я завее вятъра. Надрифтих се за доста дълго време напред :lol:

Като цяло автомобила се държа изключително мъжки, до Германия по магистралите съм карал 120-130км/ч и даде разход 8,6. В Германия съм минал 700км със 150-160 и разхода се вдигна на 9,5. Тук в Норвегия заради ограниченията съм карал с 90-100 максимално, на места основно със 70-80. Разхода падна на 7,5.

Много съм доволен и от зимните гуми които не са няква известна марка (Maxxis), но на сняг вдигах над 100км/ч където ми е позволявал пътя и колата душеше пътя без да мръдне. Това, че се бяхме натварили като камили с багаж също имаше значение естествено.
Та на 06.01 вечерта към 22ч. си бяхме в къщи благополучно.

П.П. По късно ще кача и клипче с пързалката.
Изображение

pepur
Регистриран: 22 януари 2009
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот pepur » 17 яну 2013, 14:16

Ихааааа страшна работа си :D ,ама ти си яко на север,сигурно белите мечки са ви съседи:))).
Страхотно си го описал,особено на последната снимка се чувстваш като скиор между колчетата;).

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 17 яну 2013, 14:25

Тия колчета са ти спасението, това е тяхната маркировка, без тях на първия завой ще си в някой фиорд долу във водата :mrgreen:
Изображение

Потребителски аватар
Murry
Майна
Регистриран: 10 ноември 2009
Автомобил: IS 250

Мнениеот Murry » 17 яну 2013, 17:56

Радвам се, че сте успели да изпълните петилетката за пътуването :) И успех с твоето начинание там!
Изображение - пенсионерски разход

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 17 яну 2013, 21:39

[youtube]O1i5DC2xwV4[/youtube]
Изображение

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 17 яну 2013, 22:25

ихииииии, а какво стана терлиците помогнаха ли?
От снимкитепо пътищата които виждам до момента и леда на който си почвам да се замислям дали Силистра и региона не са на север от полярния кръг, всичко ми е толкова познато....

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 18 яну 2013, 00:26

Сега остана да направиш и една хубава снимка на лекса на фона на северното сияние.

Потребителски аватар
mtrx
Регистриран: 07 юли 2012
Автомобил: IS 200 Kompressor
Контакти:

Мнениеот mtrx » 18 яну 2013, 09:01

Ебахти и пътуването :)
Явно текстилните вериги помагат. Да беше снимал докато ги слагаш . Май май , там оставаш да живееш ми се струва
Eaton M62 | 150mm pulley | 1zz injectors | Tein Street basis z coilovers | FCD | Holyman Bypass

Иво - човекът който ми оправи Lexus-а отново да върви нормално : http://www.autolaboratory.com"

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 18 яну 2013, 11:48

Ael написа:....Много съм доволен и от зимните гуми които не са няква известна марка (Maxxis),......

"как бееееееееее ... най известните гуми за планински байкове" коментира един колега като ти чете пътеписа...

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 18 яну 2013, 11:53

Не знам кой визираш, ама аз си помислих същото :) Едно време беше гъзария да си вземеш добри Maxxis

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 18 яну 2013, 12:16

Имам тук един True Rider дето се по балканите ходи с байка и все кунтузен се връща...

Потребителски аватар
Murry
Майна

Мнениеот Murry » 18 яну 2013, 12:21

Виж ти, кой е този юняк балкански?

Върни се в “Аз и моят LEXUS”