Не си проверявайте геометрията в ТМ Ауто

Потребителски аватар
Д. Ив.
Регистриран: 19 ноември 2010
Автомобил: IS 220d
Контакти:

Не си проверявайте геометрията в ТМ Ауто

Мнениеот Д. Ив. » 19 ное 2012, 18:37

Отлепи ми се гумата от борда на предна дясна гума и в продължение на няколко дни си е издишала, като ми дърпаше волана на дясно. След оправянето на гумата все пак реших профилактично да отида в ТМ Ауто да ми проверят геометрията защото никога откакто е купена колата (2007 година), т.е. 5 години не е правено това, а не е като да не съм минавал през дупки, а и тези нископрофилни гуми доста вибрации предават на окачването.

Оставих им сутринта колата, като казах, че нямам никакви оплаквания и просто го правя за профилактика. Отидох след работа да си я взема и установявам, че количеството часове необходимо да констатират, че за 5 години геометрията на окачването не е мръднало е 2.10 часа х 60 лв = 126 лв. с ДДС.

В разпечатката, която ми дадоха са направили корекция на страничния наклон на задния мост на дясното колело с 1 минута, надлъжния наклон на дясното колело на предния мост пак с 1 минута и общата сходимост с 21 минути.

С една дума окачването на IS втора генерация е железно и даже по българските пътища за 5 години не е мръднало даже и с 1 градус.

Само за справка, на другата ми кола правих същата гимнастика и ми взеха 36 лв., като в тия 36 лв. влизаше и раздвижване на кормилните щанги освен реглажа на двата моста на компютъризиран стенд. И работата стана за 20 минути.

Освен ако не ви се опират пистолет в главата, не давайте пари на тия кожодери.
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Re: Не си проверявайте геометрията в ТМ Ауто

Мнениеот Bukmop » 19 ное 2012, 18:49

5 часа да не са ти включили в това време сглобяването на машината и обучението на персонала....

Потребителски аватар
Rudy
Регистриран: 12 април 2012
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот Rudy » 19 ное 2012, 19:13

Леле как са те драли... Преди месец направих същата профилактична процедура, но в Търново - взеха ми 15 лв. И моята за 5 години не е мръднала.
Изображение Изображение

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 19 ное 2012, 20:52

denis4o написа:Освен ако не ви се опират пистолет в главата, не давайте пари на тия кожодери.

Ще ме стрелят мен, няма как да си закарам колата там тва е .... Като купувах моята, направих тази гимнастика в Русе за 40лв. Щях да я направя в Тойота, там беше 40 също, но купувах колата от тях и се обезсмисляше някак си всичко :)
Изображение

sokolchev
Регистриран: 21 февруари 2011
Контакти:

Мнениеот sokolchev » 19 ное 2012, 22:45

понякога се чудя и отговор не намирам :) защо повечето хора си мислят че кто е оторизиран даден сервиз и персонала също е такъв и разбира едва ли не всичко а в по невзрачните сервизчета дет си бачкат двама/трима монтьора незнаят нищо,и тези и онези са учили на едно и също място кой повече кой по малко но са учили,давам пример с мен като се иронизирам сам,аз съм завърши ТТЕ(Хенри Форд) бившия Вилхим Пик,със средно специялно,ама защо си мислите че ако съм в оторизирания сервиз ще ви оправа колата при положение че съм ходил там само за да изкарам техникума,но имам някои съученици които могат да ви скрият шапката от знание и можене но си бачкат в едно малко сервизче и си зимат парите но с 50% по евтино,и майстора доволен и клиента доволен и другия път кат се наложи пак там да отидеш.пример от преди няколко месеца,имам пежо 407 и се наложи да сменям съединител,та в сервиз на пежо се наложи да чакам 1 час докат ми обърне някой внимание,след което съвсем нагло ми казаха че поне два дни ще трябват за да се смени и цената ще е около 700лв всичко.погледнах ги изумен,тръгнах си и слетобяд си взег съединител за 170лв нов от ТЕХ-КО и за 150лв дадох за смяна в кварталния сервиз и точно след два часа вече колата си беше на пътя.та голема работа че било сервиз на пежо,само името му големо,та и с ТМ ауто и всички подобия е същото.сори за пътеписа ама....

Потребителски аватар
dalizard
Регистриран: 30 октомври 2012
Автомобил: IS 250

Мнениеот dalizard » 19 ное 2012, 23:16

@sokolchev, Принципно съм съгласен с теб. Проблемът обаче е, че Лексус не е много популярна марка. Не разбирам много от автомобили, но смятам, че доста добре е направен автомобила и голяма част от технологията (макар и еднаква) е специфична за марката. Предполага се, че хората в официалните сервизи ще имат опит с марката. Понякога не толкова знанията са важни, колкото опита. Възможно е хора, които не разбират до толкова от Лексус, да объркат нещо. Разбира се това, което казвам може и да не е така, но поне така би трябвало да бъде. Проблемът е, че тук всичко е с краката нагоре. Многократно съм чувал как се дънят уж "оторизираните" сервизи. И то за елементарни неща. Разбира се, безгрешни няма. Въпроса по-скоро според мен е в това, че едните взимат адски много пари за едно и също нещо. Каквото и да ми казват, не могат да оправдаят цена за смяна на масло - 500лв. в Бултрако. Просто е гавра това. Надценката им е брутална. И т.н. с тези истории с лудите цени. Чувам хубави отзиви за ПитСтоп, браво на момчетата там. Явно там е "спасението"! :)

sokolchev
Контакти:

Мнениеот sokolchev » 19 ное 2012, 23:31

dalizard написа:@sokolchev, Принципно съм съгласен с теб. Проблемът обаче е, че Лексус не е много популярна марка. Не разбирам много от автомобили, но смятам, че доста добре е направен автомобила и голяма част от технологията (макар и еднаква) е специфична за марката. Предполага се, че хората в официалните сервизи ще имат опит с марката. Понякога не толкова знанията са важни, колкото опита. Възможно е хора, които не разбират до толкова от Лексус, да объркат нещо. Разбира се това, което казвам може и да не е така, но поне така би трябвало да бъде. Проблемът е, че тук всичко е с краката нагоре. Многократно съм чувал как се дънят уж "оторизираните" сервизи. И то за елементарни неща. Разбира се, безгрешни няма. Въпроса по-скоро според мен е в това, че едните взимат адски много пари за едно и също нещо. Каквото и да ми казват, не могат да оправдаят цена за смяна на масло - 500лв. в Бултрако. Просто е гавра това. Надценката им е брутална. И т.н. с тези истории с лудите цени. Чувам хубави отзиви за ПитСтоп, браво на момчетата там. Явно там е "спасението"! :)

поддържам си лекса в кварталния сервиз и оплакване нямам,и шпера ми смениха-50лв,накладките предни задни за 50лв и то с раздвижване на единия цилиндър че беше клеасъл,маслото срещу 10лв ми смениха,кормилната щанга заедно с една биалетка-20лв и още куп други глупости съм си правил там за смешни пари,няма час няма минута,цената е твърда,проблема си е техен дали за час или 10 ще го правят,а има една поговорка иначе-не е луд този който иска парите,а този който ги дава ;)

Потребителски аватар
Д. Ив.
Контакти:

Мнениеот Д. Ив. » 20 ное 2012, 09:07

В ПитСтоп нямат стенд за геометрия иначе там да я бях направил.
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.

Потребителски аватар
dalizard
Регистриран: 30 октомври 2012
Автомобил: IS 250

Мнениеот dalizard » 20 ное 2012, 10:40

Аз трябва да си сменя маслото и обмислям къде да го направя. Ако има въобще такова значение. Маслото е от мен, филтъра и работата от сервиза.

sokolchev
Контакти:

Мнениеот sokolchev » 20 ное 2012, 11:26

dalizard написа:Аз трябва да си сменя маслото и обмислям къде да го направя. Ако има въобще такова значение. Маслото е от мен, филтъра и работата от сервиза.

във всеки един нормален сервиз смяната струва не повече от 15лв с твойте консумативи,на мен ми взеха 10лв можеби там кадето аз го сменям но можеби защото се и познаваме,но и на бензиностанция Омикс пак в жк.Обеля мисля че взимаха 12лв с твой консумативи

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 20 ное 2012, 13:40

Съгласен съм с dalizard. Всяка марка си има специфични неща които се предполага,че още като стъпиш в оторизирания сервиз и те вече трябва да знаят какъв е проблема (ти затова отиваш точно при тях), а не да си пишат 2-3 часа минимум за диагностика за някви елементарни неща. И после нещо което се прави за 15 мин да го пишат 3 часа. Соколчев, ти накладки и масло навсякъде може да смениш. Обаче по сериозните неща си искат и опит с марката. Аз като отида при моя майстор и като го питам "ще я направиш ли бързо" той ми вика "ако е Ауди или БМВ ще стане за 2 часа, ама тоя Лексус ......."

Най-комичната ситуация се сещам за служебния форд който беше гаранционен и му беше изгоряло реле на мигача. Отиваме във Мото Фое и влизаме с думите "изгоря ни релето на мигачите, моля да ни го смените". Колата седя едно денонощие и във фактурата пишеше:
"1) диагностика на електроника - 49лв.
2) реле - 3,84лв.
3) труд - 12лв."

Ако в ТМ Ауто стенда е по космическа технология, и за тия 5 часа две девойки обгрижват клиента съм съгласен да взимат по 60лв на час. Иначе да си седят без работа докато оправят цените!
Изображение

Потребителски аватар
Д. Ив.
Контакти:

Мнениеот Д. Ив. » 20 ное 2012, 18:39

Цените няма да ги оправят и с това съм съгласен. Защо ли? Защото цената по която Тойота плаща на ТМ Ауто за гаранционните сервизни дейности е 60 лв/час и тази цена трябва да е еднаква, т.е. ако я свалят на 25 лв/час и Тойота ще им плащат по 25 лв/час. Те от това печелят - гаранционно обслужване, защото Тойота им го плаща по тези цени. И така е във всички оторизирани сервизи.

Аз се дразня, че на работа за 20-30 минути за разбито окачване те са писали 2.10 часа за окачване дето не е мръднало, т.е. минал е само лазера да премери ъглите и са я свалили, ааа измили са ми колата, голямата работа само дето са ми навъртяли 8 километра, нафта да бяха сипали поне ... това ще да ми е най-скъпата автомивка в живота.

Потребителски аватар
Tin4ou

Мнениеот Tin4ou » 20 ное 2012, 20:04

Как ще обесниш тогава факта,че цената за труд на час на всеки оторизиран сервиз е различна в различните градове. И ще допълня само,че в Пловдив и Пазарджик цената е еднаква.
Изображение

Потребителски аватар
Д. Ив.
Контакти:

Мнениеот Д. Ив. » 20 ное 2012, 21:11

Мисля, че локалните сервизи bill-ват ТМ Ауто, а те от своя страна bill-ват Тойота Европа.

P.S. Току що потвърдих тази информация. Цената за гаранционно обслужване в оторизираните сервизи е еднаква за цялата страна и е договорена с Тойота Европа. Обаче ти като клиент с гаранционна кола не плащаш нищо и не я усещаш. Цените за следгаранционно обслужване са "отключени".

Потребителски аватар
Rudy
Регистриран: 12 април 2012
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот Rudy » 21 ное 2012, 00:07

Цените на гаранционните ремонти не са много показателни, доколкото тази сметка се плаща от Тойота. Когато обаче плащаш сам има голяма разлика в ценовата ставка на час. Иначе отделните официални сервизи ползват официалното време за ремонт при ценообразуване. В последните 4-5 години си поддържам колите само в официални сервизи, но никога в ТМА - няколко пъти във ВиА интеркар в Плевен (също дилър на BMW), или Венци в Търново.
Изображение Изображение

Върни се в “Отзиви от автосервизи”