Потънал педал на съединителя

Въпроси по експлоатация, информация, отзиви, препоръки.

Модератор: Lexus

DrDevil
Регистриран: 04 март 2017
Автомобил: IS 220d

Мнениеот DrDevil » 18 дек 2017, 14:57

Здравейте,

В края на миналта седмица направих едно пътуване до Будапеща. Не помня да съм срещал подобен проблем във форума, затова споделям преживяното тук.

Ден или два преди пътуването при паркиране пред входа вечерта педала на съединителя ми потъна и остана там. За миг се почудих какво става, подпъхнах си крака и го извадих. Опитах няколко пъти след това да го натисна и да вкарам на различни скорости - никакъв проблем. Реших че има дупка в настилката на пода и педала се е закачил там, затова го оставих за другия ден, когато установих, че дупка няма и всичко изглежда ок.

На другия ден след 770км шофиране без проблеми, 500 метра преди хотела случката се повтори. Бях в трафик, на свободна, без да се движа бързо. Пак го извадих с крак, но усетих и промяна в хода на съединителя. Започна да отлепя значително по-ниско, почти нямаше ход и след няколко тръгвания и спирания педала отново потъна, но вече не можех да вкарам на скорост по никакъв начин.

След еднодневна борба с местните "майстори", които или отказваха да се занимават с нещо толкова сериозно като "съединител" и "английски език" или няма проблем да работят по съединител, но думата "лексус" ги смразяваше и се оправдаваха с пълен график, в крайна сметка си поиграх с нервичките на един от малкото говорещи английска майстори. Склони да ми прати платформа, направихме много интересна S-образна маневра с бутане в насрещното, качихме я на платформа, обясних на неразбиращ английски чичка къде трябва да ме закара (при все че те са го повикали и са му дали адрес..), вкарахме я пак с бутане в едно подземие и се оказа че има теч от "акумулатор за налягането", което е довело в спад на нивото на хидравлична течност. Тази част за първи път я чувам, но явно съществува и ще трябва да се поръчва.
20171215_143325.jpg

Оказа се, че тече по 1-2 капки при всяко натискане на съединителя, както и като се задържи долу. Решението им беше да долеят течност, като резервоара преди това беше по средата на мин/макс скалата. Припомпиха 8-9 пъти и всичко се оправи. Дададоха ми една цяла тубичка за изпът да доливам, ако се наложи.

На връщане след Белград се случи още веднъж, но се оправи веднага след като издърпах педала. Долях 10-20мл за всеки случай, но нямаше видима разлика в нивото спрямо преди да тръгна наобратно от Будапеща.

Благодарности на Akima за скоростното съдействие! Получих помощ и от един майстор от Редута, също много отзивчив и разбиращ от работата си.

Ако някой знае part number на частта от снимката горе - нека да сподели, ще трябва да търся нова такава. Ще споделя след ремонта резултатите и колко е струвало всичко.

И за да завърша нещо положително - супер доволен съм от дългото пътуване с тази кола. Вози много удобно за моите възприятия, чувствам се сигурен, леко ми доскуча заради cruise control-a, но пък компанията беше приятна. Колата не е подходяща за дълъг път за 5 човека - средното място отзад е твърдно и неудобно, но мен лично това не ме интересува - аз съм си шофьора. Най-приятната изненада от всичко се оказа разхода. При 120км средна скорост по магистралата - 5.8 разход е направо чудно, при положение че досега бях падал най-ниско до 7.2. Направих 950км пробег с 1 зареждане, като имах и малко градско каране от около 50км, с което разхода се качи до 6.3. Изцяло извънградско пробега излиза на над 1000км.

20171214_123651.jpg

DrDevil

Мнениеот DrDevil » 18 дек 2017, 15:37

Ето какво намирам като номер на част, моля някой да ме коригира, ако бъркам:

Lexus Part No.: 31490-53010
https://www.lexuspartsnow.com/parts/lex ... 53010.html

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 15 септември 2015
Автомобил: Друга марка

Мнениеот Akima » 15 яну 2018, 20:41

04313 - CYLINDER KIT, CLUTCH RELEASE
04313-60170 ( 1 )
(11/2005 - 08/2008)

Нагледно:
s-l300.jpg
s-l300.jpg (5.8 KБ) Видяна 3088 пъти

ОЕМ Части:
Оригинални резервни части

Майстор:
http://www.toyotabg.net/viewtopic.php?f=5&t=32719

Рециклиране на хидравлични цилиндри, рейки и т.н.:
http://biznes-bulgaria.com/firma/72541- ... lev-sofiya
Akima @ Рециклиране на рейка is 200 1gen.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.

DrDevil

Мнениеот DrDevil » 15 яну 2018, 22:59

Благодаря за линковете!

Рових се в тубата за руски клип за ремонт на акумулаторчето, както ми спомена, но не намерих нищо.

Въпрос: този кит е за ремонт на долната помпа или на акумулаторчето? Питам, защото въпреки разговорите ни оставам с впечатление, че май не говорим за едно и също. Може би защото не мога да си представя устройството на акумулаторчето и как тази цилиндрична част би влязла в този квадрат от снимката в поста ми(каква уникална логика, знам.. филмирам се излишно май..). Сещам се за онзи виц с квадратната кутийка и портокала вътре..

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 15 септември 2015
Автомобил: Друга марка

Мнениеот Akima » 16 яну 2018, 03:00

DrDevil написа:как тази цилиндрична част би влязла в този квадрат от снимката
lexus_is_2010_kopplingscylinder_slav.jpg
"квадрат"
lexus_is_2010_kopplingscylinder_slav.jpg (19.78 KБ) Видяна 3058 пъти
20180116_025614.jpg
Цилиндър - неслучайно се казва така...

8)
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.

DrDevil

Мнениеот DrDevil » 16 яну 2018, 11:11

Значи все пак правилно портокала може да влезе в квадратната кутийка :) Благодаря!

DrDevil

Мнениеот DrDevil » 16 яну 2018, 21:16

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

DrDevil

Мнениеот DrDevil » 16 яну 2018, 21:22

Източникът на проблема е установен. Майстора е свалил голяма част от ръждата по вътрешната част на корпуса, преди да успея да го снимам, но все още се виждат следи на предпоследната снимка.

Временното решение е гумена тръба, която да затвори системата. Проверено е за течове. Съединителя се усеща малко по мек, но няма проблеми при смяна на предавките.

DrDevil

Мнениеот DrDevil » 28 сеп 2018, 14:09

Ъпдейт

Карам от онзи момент в същото състояние - с маркуч, вместо акумулаторчето. Нямам оплаквания, няма симптоми, течността си държи нивото, педала продължава да е една идея по-мек от преди, но като цяло не виждам пречка да продължа да карам така. Може би маркуча трябва да се преглежда за пукнатини или износване от времето, но за 15к до момента всичко изглежда ок.

Върни се в “Lexus IS250 / IS220d / IS200d / IS350 / IS250C / IS-F - Gen 2”