Мнение за възможен проблем с автоматична кутия

Въпроси по експлоатация, информация, отзиви, препоръки.

Модератор: Lexus

Bozhidar Lukanov
Регистриран: 13 юли 2017
Автомобил: IS 250

Мнениеот Bozhidar Lukanov » 26 фев 2018, 17:36

Здравейте,
Имам следното странно поведение на автомата от около месец насам:
Когато спирам, в последните сантиметри движейки се с около 2-3км/ч колата е на 1-ва скорост и леко притриса.
Първоначално помислих да не е от диск или гума. След като я пуснах по лек наклон на N и направих същото упражнение, установих че се случва само когато е на скорост.

Дали някой е имал подобен опит с този проблем? Колата е на реални 76000км. Маслото на скоростите все още не е сменявано, защото от ТМ Ауто ми казаха че Lexus препоръчват смяна на 140000. Както и да го гледам сега съм едва подминал половината :)

Благодаря преварително на включилите се с мнение

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 15 септември 2015
Автомобил: Друга марка

Мнениеот Akima » 26 фев 2018, 19:25

Bozhidar Lukanov написа:Source of the post Колата е на реални 76000км.

А на колко години е?!
Как деградера една течност...
И как се отразява на хидротрансформатора...
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.

Bozhidar Lukanov

Мнениеот Bozhidar Lukanov » 26 фев 2018, 19:35

Мислите че маслото с филъра е проблема? :)
Аз също клоня към това. В ТМАуто ги карах да правят проверка на кутията. Закачваха я на компютър, караха я за живи данни, направиха и субективната проба - шофиране. Казаха ми че е тип-топ. Но като нищо може маслото вече да е с доста различен вискозитет и да е позапушил филтъра.
Исках да попитам някого тук за подобно нещо, защото 1000лв за подмяна на масло и филтър, не че няма да дам щом е нужно, но планирах да е малко по-натам :)

stanleybg
Регистриран: 27 февруари 2016
Автомобил: RX 300 4WD

Мнениеот stanleybg » 26 фев 2018, 22:31

Ами това е първото ,което трябва да се направи преди каквото и да се бута по кутията.Защото най-често това оправя доста неща.Това с тези километри.И на моят лексус пише Lifetime на щеката на скоростната кутия ,а се оказа освен ,че не е lifetima трябва и на 30-40 хиляди километра да сменям масло и филтър.В България е особено ,защото имаме много горещо лято и студена зима.Тук течностите по автомобилите се изхабяват по-бързо.Температурният диапазон е голям :)

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Мнениеот Bukmop » 26 фев 2018, 22:37

Маслото се сменя освен на километри така и на 10 години, ако няма минати километрите. Коя година е колата ти?
Защо ще го сменяш в ТМА, купи си маслото от там, филтър от Лио и при Иво в Автолабораторията, а с разликата която ще е 3 цифрена може да почериш

Bozhidar Lukanov

Мнениеот Bozhidar Lukanov » 26 фев 2018, 23:36

Блгодаря ви за отговорите :)
Ще гледам да сменя наистина това масло. Колата е 2008ма и като цяло не са малко годинките въпреки че не е достигнала още описаните от Lexus 140000 км за смяна на маслото.
А, колкото до това за ТМАуто - сигурен съм че има далеч по-евтини алтернативи, но като цяло съм доволем от въпросния сервиз. Всичко което съм смянвал по нея е правено само там и ми харвсва че дават гаранция, което не съм сигурен до колко е така в други сервизи. Може и да греша разбира се, но най-вероятно отново до ТМ Ауто ще опра при подмяната :)

Потребителски аватар
BLShark
Регистриран: 02 юли 2015

Мнениеот BLShark » 27 фев 2018, 09:07

stanleybg написа:Ами това е първото ,което трябва да се направи преди каквото и да се бута по кутията.Защото най-често това оправя доста неща.Това с тези километри.И на моят лексус пише Lifetime на щеката на скоростната кутия ,а се оказа освен ,че не е lifetima трябва и на 30-40 хиляди километра да сменям масло и филтър.В България е особено ,защото имаме много горещо лято и студена зима.Тук течностите по автомобилите се изхабяват по-бързо.Температурният диапазон е голям :)

Това някъде из service manual-а ли си го чел или твоя интерпретация?

Някой чел ли е някъде из книжката или някъде в нета освен на 10години на колко хиляди км искат да се сменя маслото на скоростната?

DrDevil
Регистриран: 04 март 2017
Автомобил: IS 220d

Мнениеот DrDevil » 27 фев 2018, 10:14

Аз съм виждал из този форум цитати от руски форуми. Казвали са ми го и майстори, които се ровят из руски форуми. Маслото се сменя, защото все пак качествата му се променят при употреба, напълно естествено е. Диапазоните не ги помня наизуст обаче.

stanleybg

Мнениеот stanleybg » 27 фев 2018, 11:11

BLShark написа:
stanleybg написа:Ами това е първото ,което трябва да се направи преди каквото и да се бута по кутията.Защото най-често това оправя доста неща.Това с тези километри.И на моят лексус пише Lifetime на щеката на скоростната кутия ,а се оказа освен ,че не е lifetima трябва и на 30-40 хиляди километра да сменям масло и филтър.В България е особено ,защото имаме много горещо лято и студена зима.Тук течностите по автомобилите се изхабяват по-бързо.Температурният диапазон е голям :)

Това някъде из service manual-а ли си го чел или твоя интерпретация?

Някой чел ли е някъде из книжката или някъде в нета освен на 10години на колко хиляди км искат да се сменя маслото на скоростната?

Ами в Щатите като почнаха да хвърлят кутиите една след друга във тойота са почнали акция на 15 000мили да се сменя масло и да се слага добавка.Не си го измислям.Хората го пишат във Американските форуми.Говоря за 4-степенният автоматик.

Bozhidar Lukanov

Мнениеот Bozhidar Lukanov » 27 фев 2018, 11:44

Не се ангажирам със 100% достоверност, но от информацията която съм изчел няма много общо между асембъл лайна за Америка и за Европа. Дори и маслата са различни. Сигурен съм че е заради климатичните особености, но след като моторното масло е друго, предполагам че и за кутията е различно :)
Което не е нелогично предивд това че там нямат например гориво както в Европа. Там Premium е с най-високо октаново число, което се равнява на около 95 тук. Като казвам тук, нямам предвид България, разбира се :D не напразно и свещите са с различно топлинно число. Дори при някои производители има разлика в конските сили между едни и същи модели за Европа и Америка. Това няма общо с маслото за скоростите, но аз намирам някаква възможна корелация между нещата и за това споделям :)

bronc
Регистриран: 17 януари 2018
Автомобил: Друга марка

Мнениеот bronc » 27 фев 2018, 12:41

Bukmop написа:Маслото се сменя освен на километри така и на 10 години, ако няма минати километрите. Коя година е колата ти?
Защо ще го сменяш в ТМА, купи си маслото от там, филтър от Лио и при Иво в Автолабораторията, а с разликата която ще е 3 цифрена може да почериш

Каква е цената в Автолаборатория, чисто информативно като потенциален бъдещ собственик на IS250. 1000лв за смяна на масло на скоростна кутия ми се струва абсурдно - дори в Балканстар/Силвър стар вземат 600-700лв.

stanleybg

Мнениеот stanleybg » 27 фев 2018, 13:25

Ами аз вече правих кутия 6 бона похарчих за части сега остана само да си сменям малсото на 30-40 хиляди километра.А и това съм го съгласувал със Любо , който има сервиз за скоростни кутии в Мартен.Той ми каза ,че това важи за всички кутии не само за лексус.Каза ми , че на две години макс се сменя за да няма голямо износване на кутията и хидроблока.Има писано достатъчно в интернет.Те повечето кутии правят 200-300 хил.км и са за ремонт.Тук говорим за редовно по-книга поддържани кутии от здравите модели.Маслото на кутията е едно за щатите и за европа.Полусинтетика.На 5 степенният автомат е друго.Консултирай се с някой ,който прави кутии и да ти смени маслото и филтъра.Поразпитай ги и те ще ти кажат разни неща.Антифриза на колата се сменя на 2-до 5 години и спирачната течност също в зависимост от типа.Не забравяй ,че течностите поддържат автомобила жив.Един шеф на сервиз в Свищов видях и караше рено меган автоматик.И понеже знам френските автомати какви лембезета са го питах луд ли е.Той ми каза , че на 30 000км ако сменяш маслото на автомата кутията ще надживее цялата кола.И че рено кутиите са много здрави също де.При любо в мартен да видиш какви нови модели коли 2015 нагоре висят за рамонт на кутиите.....Изумих се.

Bozhidar Lukanov

Мнениеот Bozhidar Lukanov » 27 фев 2018, 13:43

При всички положения колкото по-рано се сменява която и да е от течностите в автомобила, толкова по-добре. Единствената пречка са цените за тези неща. Наистина се взема надценка, и то голяма, в много сервизи. Когато купих колта, средата на миналата година, отидох в ТМАуто защото знам че е единственият официален сервиз. Предполагам има много други, които можеха да смнят каквото ми смениха там обаче аз съм пристрастен да поддържам всяка моя кола максимално в официални сервизи. Там ми казаха че за масло, филтър и работа е ориентировъчно 980лв. На фона на това колко струва по другите официални сервизи на други марки ми се стори дори добре. Явно сега ще се наложи и да се възползвам от тази подмяна. Дано след това дразнещото леко поклащане да изчезне, че колегата дето е ремонтирал за 6к направо ме изплаши. Любопитно ми е какво й е имало за да е нужен този скъп ремонт?

stanleybg

Мнениеот stanleybg » 27 фев 2018, 14:17

Това е за лексус RX300 първа генерация не за твоята.То при мен имаше много механични неща за смяна.Така ,че не се плаши.Такава смотана е кутията.При теб едва ли такива неща се трошат :)

Bozhidar Lukanov

Мнениеот Bozhidar Lukanov » 27 фев 2018, 14:47

Искрено се надвам да няма никакви грижи, както и при теб да няма повече никакви нужни ремонти :wink:

Върни се в “Lexus IS250 / IS220d / IS200d / IS350 / IS250C / IS-F - Gen 2”