Узаконяване на газова уредба (АГУ)

a_atanassoff
Регистриран: 26 май 2017
Автомобил: RX 350 4WD

Мнениеот a_atanassoff » 25 апр 2019, 09:50

Онзи ден си узаконих газовата уредба на моя RX 350 2008, Vialle LSi, течна фаза, в пункта на фирма Алфа-М в Пловдив.
Обективно казано, съм много доволен от изпълнението - проверяваха за течове на газ по всички възможни места в колата, ръчкаха с едни сонди 30-ина минути.
След това си минах и ГТП на същото място.
40лв беше процедурата по АГУ, издадоха ми документ и регистрираха самата газова уредба в националния регистър. Предупредиха ме, че в срок от 1 година от датата трябва да сменя и двата талона на колата, така че горивото да бъде описано като "Бензин/Газ", и че това е много важно, особено ако пътувам из чужбина, в частност Гърция - глобите за неупоменато алтернативно гориво в талоните били солени - от порядъка на 400 евро. За промяната на данните в талоните не е необходимо да присъства и самият автомобил, а само документите - двата талона и сертификатът от регистрацията на АГУ. (ще тествам това някъде през юни)
За т. нар. "узаконяване" са необходими сертификат от производителя на газовата бутилка и протокол от монтажа на газовата уредба.
ГТП беше 30лв, общо платих 70лв.
Взеха и телефонния ми номер - за да получа SMS-напомняне догодина, 10 дена преди изтичане на ГТП.
Малко са келяви за намиране, но адресът им се намира в Google, а мога и да обясня ако някой има нужда.
2008 レクサス RX 350, 2008 レクサス RX 400h

seafish
Регистриран: 19 март 2018
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот seafish » 25 апр 2019, 10:19

Брей, значи в София и за това дерат кожите до кокала :) Аз минах миналата седмица за 36лв. Първоначален преглед на АГУ и 48лв. преглед за жип. Интересното беше, че на други две места ми искаха 80 лева само за АГУ
Предупредиха ме, че в срок от 1 година от датата трябва да сменя и двата талона на колата

В закона все още пише 3 години, ама Гръцкото законодателство не познавам...
https://rta.government.bg/images/Image/registri/gasPermits.html
Това е списъка със пнктовете, които могат да издават документ за първоначален преглед, но е добре да се проверява и по телефона, защото бързо се мени.
Изображение

Върни се в “Полезна информация”