Узаконяване на газова уредба (АГУ)

a_atanassoff
Регистриран: 26 май 2017
Автомобил: RX 350 4WD

Мнениеот a_atanassoff » 25 апр 2019, 09:50

Онзи ден си узаконих газовата уредба на моя RX 350 2008, Vialle LSi, течна фаза, в пункта на фирма Алфа-М в Пловдив.
Обективно казано, съм много доволен от изпълнението - проверяваха за течове на газ по всички възможни места в колата, ръчкаха с едни сонди 30-ина минути.
След това си минах и ГТП на същото място.
40лв беше процедурата по АГУ, издадоха ми документ и регистрираха самата газова уредба в националния регистър. Предупредиха ме, че в срок от 1 година от датата трябва да сменя и двата талона на колата, така че горивото да бъде описано като "Бензин/Газ", и че това е много важно, особено ако пътувам из чужбина, в частност Гърция - глобите за неупоменато алтернативно гориво в талоните били солени - от порядъка на 400 евро. За промяната на данните в талоните не е необходимо да присъства и самият автомобил, а само документите - двата талона и сертификатът от регистрацията на АГУ. (ще тествам това някъде през юни)
За т. нар. "узаконяване" са необходими сертификат от производителя на газовата бутилка и протокол от монтажа на газовата уредба.
ГТП беше 30лв, общо платих 70лв.
Взеха и телефонния ми номер - за да получа SMS-напомняне догодина, 10 дена преди изтичане на ГТП.
Малко са келяви за намиране, но адресът им се намира в Google, а мога и да обясня ако някой има нужда.
2008 レクサス RX 350, 2008 レクサス RX 400h

На линия
seafish
Регистриран: 19 март 2018
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот seafish » 25 апр 2019, 10:19

Брей, значи в София и за това дерат кожите до кокала :) Аз минах миналата седмица за 36лв. Първоначален преглед на АГУ и 48лв. преглед за жип. Интересното беше, че на други две места ми искаха 80 лева само за АГУ
Предупредиха ме, че в срок от 1 година от датата трябва да сменя и двата талона на колата

В закона все още пише 3 години, ама Гръцкото законодателство не познавам...
https://rta.government.bg/images/Image/registri/gasPermits.html
Това е списъка със пунктовете, които могат да издават документ за първоначален преглед, но е добре да се проверява и по телефона, защото бързо се мени.
Последна промяна от seafish на 29 май 2019, 09:46, променено общо 1 път.
Изображение

perfect83
Регистриран: 22 януари 2019
Автомобил: RX 300 4WD

Мнениеот perfect83 » 28 май 2019, 17:01

Може ли да посочите по кой закон в Гърция глобяват ,ако я няма посочена в талона газовата уредба ???

a_atanassoff

Мнениеот a_atanassoff » 28 май 2019, 17:55

perfect83, абсолютно никаква идея нямам :?

a_atanassoff

Мнениеот a_atanassoff » 01 юни 2019, 10:48

Смених талоните на Rx 350 с Vialle LSi - газова уредба течна фаза.
Процесът в КАТ София протича така:
- колата не присъства;
- отиваш на гишетата за обслужване на клиенти, които са откъм задния край на каналите (НЕ се минава през бариерата и каналите!);
- теглиш си билетче от автомата за даване на ред под опцията "промяна на данни";
- чакаш неуточнено време номерчето ти да се обяви на светлинното табло, защото понякога за 30мин минават 4 номера, а след това за 10мин минават 40 номера;
- необходими документи - двата талона, документите от регистрацията на газовата уредба и гражданска отговорност. Защо е необходима тази ГО, убий ме - не знам, но е факт, че я искат. Аз не я носех, защото нямах представа. Алтернативно, отиваш на някое от гишетата преди бариерата за каналите, където брокерът работи с твоя застраховател и, срещу 3лв, получаваш документ-справка за ГО към момента. Върши чудесна работа вместо оригинална ГО.
- още необходими документи - копия от документите за регистрация на газовата уредба - добре е да си носите, защото дамите на гишетата мрънкат. Аз се случих при комшийка (която не познавам, но се оказах нейн комшия по адреса на личната карта :lol:), та затова тя ми направи копия и минах, но иначе рискуваш да те върне за копие;
- на гишето не се чака много, около 2-3мин. Дават ти обратно всички документи + копията, всичко телбоднато заедно, и те пращат във 2ри или 3ти канал, където... да потвърдят новото гориво :?: :roll: :shock: Отиваш в кабинката на някой от двата канала (не при чичките, които извършват прегледите!), там едно друго чиче цъква баркода на най-горния документ от пачката и те връща на гишето. Там вече прибират телбоднатите и баркоднати дукименти и ти дават номерче, на което пише 18. С него отиваш на банковите гишета, които са в същата сградичка. Няма терминали, не можеш да платиш с карта, телефон или каквото и да било друго освен в брой. Струва 23лв.
- след това следва чакане за новите талони. Аз чаках 10-15мин. Направи ми впечатление, че и никой от "колегите" наоколо не чака дълго - явно тази процедура е доволно бърза.
- има надписи, подканящи да си проверите данните на новите талони за грешки :?: :evil: :?: Има защо - на моите талони моделът е записан като РН 350, но го видях много късно, чак когато се прибрах в Пловдив. Няма да сменям, не вярвам да е проблем, но ще си сверя и VIN "на всякой пожарни" :lol:

Не е необходимо ходене до общината, защото данните от КАТ "по служебен път", каквото и да значи това, отиват и там.

Успех!
Последна промяна от a_atanassoff на 01 юни 2019, 11:00, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
loxs
Регистриран: 10 януари 2017
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот loxs » 01 юни 2019, 10:58

Това нещо важи ли и за смяната на евро категорията, съответно данъка? В смисъл, без минаване на канал и само с "нужните документи"? Или ти не смени това?

a_atanassoff

Мнениеот a_atanassoff » 01 юни 2019, 11:02

loxs, и това свърших, но ще пиша в другата тема :wink:

Върни се в “Полезна информация”