Скоростна кутия

Въпроси по експлоатация, информация, отзиви, препоръки.

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200
Контакти:

Скоростна кутия

Мнениеот Bukmop » 03 ное 2010, 13:59

някой да даде предложения за изпитан сервиз за автомиатични скоростни кутии, освен Питстоп и Тиксим Пазарджик, че на един RX му се е прецакала кутията от недоглеждане в ТМ Ауто

pepur
Регистриран: 22 януари 2009
Автомобил: RX 400h 4WD

Re: Скоростна кутия

Мнениеот pepur » 03 ное 2010, 18:19

Аз нямам идея,ако е запекла на неутрална понякога просто пробват със смяна на маслото,незнам.

Потребителски аватар
Tin4ou
Регистриран: 01 декемрви 2009
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Tin4ou » 03 ное 2010, 18:25

Викторе ,точно ти беше разправял че си видял в Тиксим Пазарджик разглобен автомат на ИС200. Ако там не могат да оправят бакийте на ТМ Ауто ,не знам кой ще може :D
Изображение

lz1
Регистриран: 19 ноември 2010

Мнениеот lz1 » 29 яну 2011, 15:48

ВЯРНО ЛИ Е , че моделите до 2002 имат голям проблем с охлаждането на маслото на кутията- особено лятото и в задръстване , радиатора за охлаждането му се донагрявал от този на климатроника

stanleybg
Регистриран: 27 февруари 2016
Автомобил: RX 300 4WD

Скоростна кутия

Мнениеот stanleybg » 19 юли 2017, 16:05

Аз сам си ремонтирах кутията.Свалихме я.Вътре смених всички планетарни механизми , ремонтен комплект за цялата кутия.Всичко купих от Лио оригинално.Поръчах рециклиран и ъпгрейднат хидроблок със всички ъпгрейди на Sonax от USA Central Valve Bodyеs.В България никой няма инструменти и желание да прави тези ъпгрейди.Маслото налях Amsoil , 30лв/литъра , смених и двата датчика на кутията.Сега работи перфектно и не загрява като преди.Преди в тези жеги стигаше и понякога в баир минаваше 100 градуса температурата на маслото.В момента при яко катерене на 36-37 градуса вън на сянка по пътя Велико Търново - Арбанаси не минава 90 градуса със яко настъпване.И в двата случая съм със добавен втори радиатор отпред.Иначе нормално каране без яки баири си стои на 76 градуса.Култувият планетарен механизъм който струва около 750лв и е всеизвестен ,че се разбива в осите го заварихме не ВИГ машина.Много прецизно и перфектно стана.На ЦО или електрожен не може да се направи и не пробвайте.Те много дълбоко и групо топят и дълбаят.На ВИГ направо като с лазер заварено си става милиметър заварка повърхностна.За кратко минах над 2000км и маслото е бистро.Преди ремонта като смених маслото на кутията със промивка цялото заминаха около 14 литра след 2-3 хил.км почерня и тогава разбрах ,че вътре нещо се случва.Мискя ,че всичко идва от хидроблока.Много старание и скъпи материали заложих.Анаеробният силикон с който се запечатва кутията ползвах на Локтайд около 60лв тубичката.Ще стигне за 4-5 кутии :) Мога да съдействам ако някой реши да си прави кутията с каквото съм научил.Забелязах лека промяма в дизайна на някой стари и нови части като буталата в кутията и притискащите ги пружини.Буталото на Direct Drum е коренно променен.Излезе ми около 4700лв всичко ,но няма как.Само хидроблока ми беше около1150лв.
Поздрави !

stanleybg

Скоростна кутия

Мнениеот stanleybg » 30 ное 2017, 23:18

Малко обновление вече около 6 месеца след ремонта на кутията.Смених тампон на скоростната кутия и горен десен тампон на мотора.Оставаха другите два да сменя.Понякога се усеща като сменя скорости и се притеснявах дали може да е от кутията нещо.Все пак не се занимавам с автоматици и нямам опит та да знам и реших да посетя Любо в Мартен.Той покара колата и града гледа сменя и каза ,че кутията е в ред.Това което ме притеснявало било от луфт или в диференциалите , полуоските или в двете.Аз в диференциалите нямам луфт имам в полуоските лек луфт ,но никакви симптоми за смяната им.Преди да се качи в моят лексус той дойде от тест на БМВ 2010 745Д и каза ,че там от тези луфтове яко се усещало понякога и било доста по-силно от при мен.Поговорихме по-общо за скоростните кутии , за кое е добро за тях , кои са хубави.Мнението му беше много логично и ще го споделя и с вас.Затова и пиша пак в темата.Той каза ,че маслото на кутията трябва да се сменя колкото може по-често.Той лично на неговите коли сменял всички течности , диференциали , масла , антифризи на всеки 2 години."Течностите държат автомобила жив".Съвременните скоростни кутии ми каза той , веднага след съединителите маслото отива във хидроблока.И там частиците отделени от съединителите действат на хидроблока ,като абразивни частици и затова и има износване.Също така каза ,че и филтрите не били толкова ефективни и пропускали по-дребните частици.И затова каза колкото по-често сменяш маслото толкова по-добре.Така и така разгледах и е добра идея според мен да се сложи универсален филтър с магнит след масленият охладител.Там преди да влезе маслото отново с кутията ще обира каквото може.Тези филтри ги дават даже за около 10 000км.Те са хартия + магнит в края.По клиповете след 10 000км доста метал и боклуци събира.И то от нови коли на по 50 000км модели 2013-2015 година.
Нещо като това - Raybestos 515554 Magnetic Inline Filter (3/8").
Поздрави :)

Karlos4340
Регистриран: 03 юни 2016
Автомобил: RX 300

Скоростна кутия

Мнениеот Karlos4340 » 11 дек 2017, 10:44

Любо е номер 1.:)

stanleybg

Скоростна кутия

Мнениеот stanleybg » 24 мар 2018, 22:08

Да ви споделя.След ремонта на кутията ми минах около 30 000км.Маслото е бистро както трябва да е :) Преди 5 дни обаче сложих тази така известна магическа добавка LUBE GUARD.И след около 5 минути колата стана още по-яка за каране и по бързо сменя скоростите.И наистина кутията утихна.Не ,че преди е била шумна , но нали все пак се чува ,че вътре работи агрегат.Сега утихна доста.За жалост този продукт го поръчах от ебай в Щатите.Тук не се предлага или поне не намерих представител.Бях скептично настроен след като съм сложил и супер скъпо и качествено масло ,но уви.Разликата се усети почти ведната.На място като сменях директна и задна също почна по меко да го прави.И сега усещането е ,че колата е по-мощтна много по-пъргава стана.А преди да я сложа както знаете всичко беше сменено с оригинално вътре.Тази добавка ме накара да се усмихна.Вече със всяка смяна на масло ще я слагам :)

SUBR
Регистриран: 29 март 2018
Автомобил: Друга марка

Скоростна кутия

Мнениеот SUBR » 29 мар 2018, 21:37

Да LubeGard се води "Ферарито" на добавките :D.Има едно място в София където се предлага голяма част от продуктите на марката включително промиващите продукти за скоростни кутии и двигатели.Колега изчакай да минеш 1000+км. разликата е още по-впечатляваща...Мой познат,който кара също с един от най-високите класове масло Red Line D4 каза,че усеща голяма разлика в поведението на скоростната кутия( въобще не се усеща смяната на скоростите).

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 15 септември 2015

Скоростна кутия

Мнениеот Akima » 29 мар 2018, 22:42

Интересен първи пост...

stanleybg е познат на форума и мнението му е релевантно и ценено, но как стана така, че вие се включихте първо в тема за ATF?!
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.

stanleybg

Скоростна кутия

Мнениеот stanleybg » 29 мар 2018, 23:13

Дано и при мен е така :) Аз имам един особен проблем като цяло нищо повече.Газовата уредба ланди ренцо е супер направо съм забравил ,че е на газ лексуса.Всичко вътре работи всички екстри.Единственото ми е ,че когато е загрята кутията и примерно слизам по наклон с отпусната газ и инерцията върти мотора и като дам газ има едно бум като захапване.Глухо не на желязо и в началото си помислих ,че нещо с кутията.Затова ходих в Мартен при Любо.Той каза луфтове по задвижването , тампоните там някъде.Каза ,че кутията сменя отлично.Доверявам му се все пак само с това се занимава ,а и 20 минути покара да види от какво се оплаквам.Затова и се питам някъде по трансферната кутия дали няма луфтове.Задният диференциал не изглежда грам да има луфтове и по майстори ходих.Всички тампони по мотора и кутията от Лио нови оригинални сложих заедно с амортисьора на мотора :) Смених дори IAC за оборотите с ново оригинално пак от Лио.Но остана това бум.За да сваля трансферната кутия така за да я отворя и погледна е ужасна работа.Скоро ще източа маслотата на трансферната и скоростната кутия да огледам за метални парчета или подобно :)
Ще видим с времето дали нещо ще се промени от добавката.Сега пък почна малко по-грубо да сменя , но то и времето навън се промени :)
Следващата ми кола ще е Toyota tundra 5.7 TRD supercharged. Такова животно съм карал и съм се возил и е по-бързо от Ферари с 450 коня мотора състезавали сме ги :P

Karlos4340

Скоростна кутия

Мнениеот Karlos4340 » 29 мар 2018, 23:47

Колеги спделете къде от софия може да се поръча тази добавка, и как се сипеа, източва ли се масло или се спва така както си е.
Поздрави

SUBR
Регистриран: 29 март 2018

Скоростна кутия

Мнениеот SUBR » 30 мар 2018, 08:14

Akima написа:Интересен първи пост...

stanleybg е познат на форума и мнението му е релевантно и ценено, но как стана така, че вие се включихте първо в тема за ATF?!

От скоро имаме RH300 2001 в семейството и затова обогатявам познанията си в областта.Карам друга японска марка Субару и останах приятно изненадан,че и в този форум Amsoil и Lubegard се споменават и са на почит (преди години много малко хора знаеха и бяха чували за тях и ги поръчвахме от чужбина...за това си позволих да изкажа мнение за тях :)
Към колегата Karlos4340 ако искаш пиши на лично за да не се счете за реклама.

stanleybg

Скоростна кутия

Мнениеот stanleybg » 30 мар 2018, 08:50

В BG не знам от къде.От Щатите поръчах аз.Тубичката е 300мл.Налях я направо през пробвката на щеката.Или може да махнеш датчика на скоростната кутия и с фуния наливаш.Налях я цялата.Тубичката стига за 10 литра трансмисионно масло.Другото яко масло за скоростни кутии според мен е Red Line.И гледах едно кратко видео на един ланд крузер 3000 коня.Модифициран от TRD.
Там всичко е мод от кутия мотор окачване ,но това не е важното.На клипа видях как наливаха маслото в кутията и на фунията се видя много небрежно Red Line надпис.Следващият ми мод така да го нарека ще е термостат за маслото на кутията.От VW Touareg.Има ги в ebay.Който пуска малсо към радиаторите след 75 градуса.А когато е студено ще го върти през водният радиатор за загряване както е досега и ще го връща в кутията.А също така и един допълнителен филтър Magnefinefilter ,който да се сменя на 10 000км.И като гледах има дооста неща насъбрали се там за изглежда малко километри.
Сега да навъртя някой друг километър да видим как ще е с добавката и ще пиша :)

Karlos4340

Скоростна кутия

Мнениеот Karlos4340 » 05 апр 2018, 07:39

Звучи мнндобре теемстат и отделен дилтър. За ск кутия.. един приятел също ми хвали доста добавките. Хадо. Някой ползвал ли е от нашия форум.

Върни се в “Lexus RX 300 / RX 330”