Предно колело стои назад

Модератор: Lexus

Toshiro
Регистриран: 09 януари 2018
Автомобил: GS 300

Предно колело стои назад

Мнениеот Toshiro » 05 дек 2018, 22:03

Здравейте, колеги!
Забелязах, че предно дясно колело стои назад в арката на калника и се започна филма. Реглаж на предница на стенд установи, че колелото е градус и половина назад, което предполагам е caster angle. При внимателно измерване между главините дясното междуосие е с 13мм по-късо от лявото. Според механика в сервиза, колата е била удряна. Не изключвам тази опция, но потърсих и друго мнение. Мерих диагоналите между предния и задния мост и всичко е ОК. Изказано беше предположение, че има криви носачи, пак свързани с някакъв удар. Мерих дължината на долните криви носачи и изглеждат напълно ОК. Слагах алуминиев профил да проверя долния прав носач, но и той изглежда ОК. Мерейки разстояния между предните шарнири и точки по задния мост, отново се установява, че колелото е назад. Вижда се също, че тампоните на долните носачи са леко напънати и стоят под ъгъл сякаш е усукан носача, но видимо не е. Остава горния носач и шенкелът да не са ОК или бомбето да е криво, но ми се струва невъзможно да мръдне шенкела или горния носач - по-скоро следва да се разбие шарнирът му. Последното предположение е да са скапани тампони, но едва ли щяха да ги пропуснат механиците.
Казах си болката. След една година каране ми се развали малко кефа и все там ми е погледа като я гледам паркирана пред дома. Ще се радвам да направим дискусия за решаване на този проблем, който не е много проблем, защото колата върви направо и не износва гуми, но при пуснат волан и натисната спирачка си тегли надясно в по-късата посока. Вече зорлен ѝ търся проблем...
П.П.: 13mm/tan1.5deg = 496mm и чисто геометрично излиза вярно мереното с ролетка спрямо резултата от стенда.

GadBG
Регистриран: 15 август 2018

Предно колело стои назад

Мнениеот GadBG » 07 дек 2018, 10:50

Здраве желая Toshiro :)

Не е приятно да те човърка такова нещо...разбирам те. Според мен проблема идва от геометрията на sub frame, на български май беше полу рама. Долните носачи са закачени за нея. Ако е имало удар най- вероятно носачите са подали и са били сменени но не и целия фрейм - видимо е нямало дефект. Само милиметър - два да се размести...отиват няколко градуса на колелата - тригонометрия. Това което си мисля е, че щом не е сменен целия фрейм значи и купето е усукано заедно с този фрейм. Даже и да купиш нов няма да може да го монтираш на 4-те болта с които е захванат за купето...ще трябва да се дърпа купето.
Огледай коша отдясно- колкото и да са добри майсторите оставят следи при работа след удар. Болтовете на калника са на различно място, боята е различна...силикона за ръбовете или липсва или не е положен правилно... В София един юнак разпродава GS300 на части. Преди 2 дена бях при него...фрейма му седи (десен волан). Ако те интересува пиши.

Toshiro

Предно колело стои назад

Мнениеот Toshiro » 07 дек 2018, 15:22

Удрян е автомобилът. Има следи от интервенции около бомбето, но всичко е скрито много добре. Заварките са подлепени като в заводски условия и ако нямаш набито око и не търсиш целенасочено няма да го видиш. В един технологично празен отвор се вижда, че подкалника е мръднал с около 5мм назад спрямо калника. Табелата с рамата и масата на автомобила е презанитена. Тампона на въздушния филтър е бил лепен и от човъркане го счупих без да искам. Евала на Плевенските джамбази. Двама механици я гледаха колата и мериха по купето, и двамата казаха, че не са виждали такова нещо.
Гад, според мен пода и магарето (sub frame) са прави. Чуденките са ми възможно ли е криво бомбе да напъва долните носачи и да ги бута назад и възможно ли е просто да са закъсани тампоните все пак. За съжаление не разполагам с подемник, а в сервиз не искат да я гледат, защото "всичко си е наред на колата". Уикенда пак ще попремеря и ще кача подробни снимки.

Потребителски аватар
Akima
Регистриран: 15 септември 2015
Автомобил: Друга марка

Предно колело стои назад

Мнениеот Akima » 07 дек 2018, 15:36

Сервизни данни за преден мост - GS300:
m_sa_0004.pdf
(99.76 KБ) Свален 4 пъти

m_sa_0004 - 2000.7.pdf
(99.77 KБ) Свален 2 пъти

На ваше място бих започвал подмяна от "евтино-към скъпо" - сменете тампоните, които ви съмняват.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.

Toshiro

Предно колело стои назад

Мнениеот Toshiro » 09 дек 2018, 22:16

Проблемна страна:
Изображение
Изображение
Изображение
Нормалната страна:
Изображение
Днес ми се стори, че долния крив носач от проблемната страна е 3мм по къс. Също така открих няколко чуквания по магарето, включително едно до долния крив носач, но иначе изглежда да седи право. Имала е случка колата и ме е яд, че се вижда, а не съм обърнал внимание, въпреки че оглеждах внимателно.
П.П.: Капачката ми я откраднаха :shock:

Върни се в “Lexus GS300 / GS400 / GS430 - Gen 1/2”