Двигателно масло в RX450h

Въпроси по експлоатация, информация, отзиви, препоръки.

Модератор: Lexus

Потребителски аватар
Codename
Регистриран: 19 юли 2021
Автомобил: RX 450h

Мнениеот Codename » 10 яну 2022, 13:13

Здравейте колеги,

от известно време съм се зачел в мнения по повод маслото, което се сипва в хибридните ни машини... освен, че са доста противоречиви мненията, а братушките във видеа споделят опита си, че на повечко километри двигател му е добре да работи с по дебело масло, а именно 5W30.
В тази връзка въпроса ми е какво двигателно масло слагате и какво е мнението Ви за брандираното такова ?

https://maslata.bg/shop/%d0%b4%d0%b2%d0 ... exus-5w40/

https://www.avto.bim.bg/Motorno-maslo-L ... 58374.html - това ми харесва, че е между предписаното 0W20, и 5W30 - но не знам сипвал ли е някой такова да даде отзиви

https://www.emag.bg/maslo-toyota-lexus- ... DPCH2GBBM/ - тук пък опаковката е коренно различна с японски йероглифи... доста обещаващо, а сумата за 8л. е повече от добра.

Намирам масла във всички вискозитети и на FEBI, SWAG и VAICO на изключително атрактивни цени.

И така мога да изреждам до безкрай.

Като цяло разполагам с Bardahl 5w30 дори в момента съм с бардала, но не ми харесва когато поизстине мотора докато съм на едно място, пали със залюляване на купето, имам и Total Quartz Ineo Ecs 5W30 5L като препоръчано по спецификациите на Тойота, също много евтино масло, но не знам дали да си правя експерименти да го сипвам него.
Видях и, че има привърженици на марката Amsoil, но не разбирам как може да няма внос от нито една софийска фирма на тази марка, явно никой не го търси, или ако има търсене, то е само с поръчка по интернет, а самото то не е хич евтино.

Lwerewolf
Регистриран: 21 януари 2019
Автомобил: GS 450h

Мнениеот Lwerewolf » 10 яну 2022, 13:37

Между 5w30 и 5w30 (да, еднакви "имена") може да има разлика от земята от небето. Някои 10w30 имат по-хубави cold start cranking/viscosity резултати от повечето 5w30. HTHS варира между 2.8 и 3.7. Всичко това важи и за 0w20 (вариациите, не конкретните цифри).

SAE weight и "winter" weight не означават непременно "дебелина" - означават чисто колко бързо ще изтече през калибриран отвор при конкретната температура (40 градуса (не, не -40) за winter - XwXX, 100 градуса за SAE - XwXX).

Виж си във книжката какво пише. При мен и трета и четвърта генерация и дават диапазон от масла, със които може да се кара.

Amsoil се внася от поне две фирми. Има и разнообразни други избори. oil-club.ru / oil-club.de

За последно - моля без експерименти със незнайни масла по 5лв литъра (febi/там каквото други) на машина за такива пари - не, че е някакъв разпилен турбиниран незнамсикаквоси двигател, който се пържи по цял ден (по-скоро точно обратното), ама все пак.

EDIT: забравих - за всички коментари тип "тва е старо, сипвай му турбо рацинг 20w60 че се е износило на ужас" - при нормална работа и читаво масло (не чорба блъскана със VI модификатори карана 16000 градско със подаване на газ) не би трябвало да има износване по лагерите (изключваме някои BMW мотори, там е особено).

Потребителски аватар
Codename

Мнениеот Codename » 10 яну 2022, 15:05

Хахах, с това турбо рейсинг ме уби.. не съм привърженик на това мислене. Именно за това си задавам въпроса на конкретна марка маслото има ли смисъл да го пробвам въобще или да не си правя експерименти, напълно съгласен съм че от марка до марка има разлики и то сериозни.

Просто от този форум разбирам, че ако не е Amsoil, ще да е Castrol Edge, е да де ама да не е и менте... Ще взема да почна да ги пробвам и на вкус, шегувам се.
Ти на кой производител и гъстота си доверил мотора си? Иначе по книжка няма какво да гледам от 0w20 до 10w40 имам скали. Но предвид нашия климат по-тънко, по-добре. А и предимно кротко се кара колата на дълги разстояния в еко зона.

Lwerewolf

Мнениеот Lwerewolf » 10 яну 2022, 15:49

Ravenol REP 5w30, което се явява нещо като mid/low-saps (така де, покриващо по-модерни стандарти) Redline 5w30.

Ако ти е писнало, не ти се чете, не си състезател и т.н. просто сипвай нещо гарантирано не-менте. Впредвид как караш - OEM 0w20?

За bardahl...
https://www.oil-club.ru/forum/topic/486 ... 0-svezhee/
https://www.oil-club.ru/forum/topic/135 ... 0-svezhee/
...не знам от къде е фенщината, не виждам нещо отличаващо се. На по-скъпите им масла не мога да намеря никъде някакъв външен анализ, та така.

Amsoil - следиш за промени, не са вси светих. Не, че някой е. Castrol Edge има хиляда и една вариации, както Mobil 1, Shell Helix Ultra и така нататък. Основен проблем - масови марки, по-голяма вероятност за менте наоколо... зависи и откъде взимаш, де.

Потребителски аватар
note
Регистриран: 22 октомври 2020
Автомобил: IS 200

Мнениеот note » 10 яну 2022, 15:52

В допълнение към горното, според мен за маслото е най-важно:
1. Да отговаря на спецификациите за съответния двигател API/ACEA/ILSAC
2. Да се сменя навреме
3. Да е от доказан производител. По тази точка, предвид множеството ментета, аз лично се доверявам на масла като Amsoil, YACCO или Ravenol от сигурни доставчици.
Масло от Еmag не бих си купил. Не виждам голям смисъл в ограничаването до брандирани масла Lexus, Toyota и т.н. При тях високата цена идва от бранда, а не от качеството. Залагам на масла пълна синтетика, т.е. изрично да пише, че са на база PAO. Че повечето ги пишат синтетика, а са си чист хидрокрек.

Потребителски аватар
loxs
Регистриран: 10 януари 2017
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот loxs » 10 яну 2022, 17:35

Аз до тук съм сипвал Amsoil, Motul и Liqui Moly - винаги 5w30 и винаги от проверени източници... И не съм видял никаква разлика меджу тия трите. Но не бих сипал случайно масло. Мисля, че цената на маслото е достатъчно пренебрежима, че да не се налага да си правя експерименти.
Последно си го поръчвам от amazon.de (sold and delivered by Amazon) с доставка през GabCo и сякаш най-изгодно излиза Liqui Moly от тия. Даже бях нацелвал някакви диви промоции. Ето това:
Screen Shot 2022-01-10 at 17.38.08.png

Lwerewolf

Мнениеот Lwerewolf » 10 яну 2022, 20:06

Впрочем, за 0w20 - все още не съм видял модел, който (освен в щатите) някъде му казват "задължително сипваш 0w20/0w16", всичко е диапазони от 0w20 до 20w50(!) - та така.

За разлика във маслата, които съм сипвал (OEM 0w20 toyota, Amsoil SS 5w30 и 10w30, Redline 5w30, Ravenol REP) - на усет и т.н. няма нито в corolla-та (zze121), нито в gs-ът.

Потребителски аватар
Codename

Мнениеот Codename » 10 яну 2022, 23:42

Благодаря за изчерпателните отговори и помощта, набелязах си Liqui Moly Special Tec AA 5w20 тъй като 0w20 не мога да намеря там където пазарувам, но попаднах на нещо интересно на официалния сайт на Liqui Moly, а именно това чудо:
https://www.liqui-moly.com/en/service/o ... ad6f3c44a/

на което като избрах, че автомобила на 150 000+ км. и автоматично ми премахна всички вискозитети различни от 5w30 като препоръчителни, след което започнах да планирам поръчка на Top Tec 4200 5w30, но след още малко четене и гледане на тестове на пича Piotr Tester в youtube, изчетох и материала, който е направил с таблицата за сравнение останах крайно изненадан как Total INEO ECS, който имам се представи 2х по-добре от Liqui Moly-то, а техническите характеристики не са много по-различни. Явно ще си остана на 5w30 и евентуално Amsoil ще бъде пробвано някога вбъдеще. Видях, и едно друго видео от същия влогър, хванал на мушка точно тези две марки в дуел Amsoil vs Total INEO ECS в "студен тест" на -24 градуса отново Тотал ме изненада доста приятно:

П.П. тук обаче въпросния Amsoil SS 0W20 кърти в класацията и не само:
https://windigo.ru/maslotest/
ще се тества и тънкия Amsoil значи, надявам се, че няма да го похапва, предвид, това, че мотова ми е на 230х.+

Cekich
Регистриран: 29 август 2021

Мнениеот Cekich » 12 яну 2022, 14:12

Здравейте колеги,
От скоро карам и аз RX Hibrid 2013г. Колата е на 290 х. и смених маслото с MIDLAND 0W20.
Доверих се поради факта, че последни 2 смени карах Midland 5W40 на бензиновата си тойота 2,0 AZ с верига.
Колата е на 330х. - но такава разлика в мотора до сега не бях усещал - тих, пъргав и по-мощен. Дилъра се кълне че е оригинално и само швейцалско. Цената му есъвсем поносима
В последствие се запознах с представител на ROWE, който ме уверява, че те имат перфектното масло за хибридите на Toyota, и че се използват и за фабрично зареждане. Още не съм пробвал, но следващата смяна я обмислям с тях.
https://www.rowe-oil.bg/shop/%D0%9C%D0% ... 0%BB%D0%B0

Поздрави и успех!

Потребителски аватар
kgetsov
Регистриран: 06 януари 2022
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот kgetsov » 13 яну 2022, 16:20

Lwerewolf написа:Впрочем, за 0w20 - все още не съм видял модел, който (освен в щатите) някъде му казват "задължително сипваш 0w20/0w16", всичко е диапазони от 0w20 до 20w50(!) - та така.

По разни причини проучвах обстойно актуалният модел на RAV4 2.5 Hybrid - при него вече има доста промени по хибридната система, ако не се лъжа става 4то поколение. VVTI става електрически, водната помпа става електрическа + клапанен блок, който праща охладителна течност само където е необходима и електрическа маслена помпа, която е с променливо налягане. Та на този агрегат 0W16 е задължително и само то, за да може да се осигури предвидима работа на маслената помпа. Сипване на различно масло би довело до промяна на параметрите на помпата и съответно нарушено смазване.

Потребителски аватар
Codename

Мнениеот Codename » 13 яну 2022, 19:26

Сипах току-що 6,5 кварти от Amsoil SS 0W20 пък да видим дали ще го похапва и ще е доволна колицата. Като че ли мотора стартира по-неусетно, а за шума не мога да кажа, че има разлика. Даже замисляйки се логически не виждам защо да е по-тих мотора с него, докато наливах маслото през гърлото се изливаше като студен чай, толкова е тънко. Предстои тези дни да разбера и във вървене и разход как ще се държи.

Върни се в “Lexus RX 350 / RX 400h / RX 450h”