Лош звук от говорител (решение + снимки)

Staski
Регистриран: 26 януари 2020
Автомобил: RX 300 4WD

Мнениеот Staski » 24 яну 2021, 09:27

Привет,
един от говорителите (елипсовиден, дясна предна врата) на моя RX II, вадеше много лош звук.
Махнах кората и се оказа, че гънката се разпада:
a1.jpg

Първата ми идея, беше да купя нов оригинален, оказа се, че цената му е повече от 2 неоригинални.
Неоригинални е решение, но трябва да уцеля импеданс, честотни характеристики и да се правят някакви адаптери за захващане, така, че да легнат "правилно" на мястото на старите. Реших, че заради гънките не си заслужава да изхвърлям старите говорители (не знаех, дали няма и други говорители повредени по същият начин) и да влизам във филми с търсене на алтернативи.
В мрежата видях фирми, които предлагат ремонт на говорители, харесах си една, която ми е близо и с добри отзиви и изпратих запитване:
На този говорител, можете ли да смените гънката?
1.jpg

Отговориха ми:
2.jpg
2.jpg (13.55 KБ) Видяна 1225 пъти

Бях изненадан от такъв отговор! Изобщо нямах намерение да ремонтирам говорители, не ми е това работата, но като ми кажат, че "няма и да намерите"... Намерих! При китайците намерих (но не ми се чакаше), намерих и от Бг. Поръчах 2 броя (за симетрия), бяха по 6 лв. дето се вика "и да не стане, голяма работа", на другият ден бяха при мен.
3.jpg

Пасна, много добре, аз се бях приготвил за изрязване и други занимавки, но не се наложи.
a5.jpg

Първо, махане на старата гънка (или каквото е останало от нея):
a2.jpg

Изчистих остатъците до равна повърхност
a3.jpg
a4.jpg
a6.jpg

Следва мазане с лепило (аз използвах някакво еластично, за обувки, вероятно има и по-правилни лепила, просто имах такова)
a7.jpg
a8.jpg
a9.jpg

Лепене според инструкцията на лепилото, нанася се, чака се няколко минути и тогава се слага гънката, притиска се, като конуса на говорителя да е центриран и да не е под напрежение в някаква посока.
И след като изсъхне (24 часа) е готов:
b1.jpg

Монтирах го на колата и мисля, че свири прилично, поне на слух няма разлика спрямо брат му в другата врата (който се оказа със здрава гънка).
Понеже го ремонтирах от чист инат, затова изчаках 10 месеца, ако има проблем евентуално да се покаже. Говорителят си е ОК и чак сега пиша как си реших проблема.
Та, ако някой опре до скъсана гънка на елипса, и "професионалистите" му кажат, че "няма как да стане", да знае, че няма страшно, нито е сложно, нито скъпо! 8)
Естествено, по същият начин може да се смени и гънка на кръгъл говорител.

Потребителски аватар
Bukmop
Site Admin
Регистриран: 02 октомври 2007
Автомобил: IS 200

Мнениеот Bukmop » 24 яну 2021, 14:53

Браво, добре си се справил. Гънката се нарича гофра. Има шансове двата говорителя да свирят различно щом са с различни гофри. Аз съм имал случай след смяна на гофра на руски говорител той да засвири доста по-добре, но все пак това не е руски говорител.

Staski

Мнениеот Staski » 24 яну 2021, 20:26

Съгласен съм, че при смяна на "гънка/ гофра" би следвало да има промяна във възпроизвеждането на звука.
Затова поръчах два броя, да преправя и говорителя в другата врата, но след ревизия и тест на слух, се оказа, че няма нужда.
Странно защо само този говорител прояви такъв дефект... Колата е на години, да кажем, че е нормално. :)

dmdimitrov
Регистриран: 07 юни 2015
Автомобил: RX 400h 4WD

Мнениеот dmdimitrov » 24 яну 2021, 21:38

Staski написа:Source of the post Странно защо само този говорител прояви такъв дефект

А какъв точно беше дефекът? Можеш ли да го опишеш?

Staski

Мнениеот Staski » 25 яну 2021, 10:35

Когато нивото на звука е ниско, т.е. музиката е тиха, не се долавяше да има проблем (така си купих колата).

"Дефекта" се изразяваше при увеличаване на звука, въпросният говорител започваше да криви звуците, чуваше се "гъгнене и дращене" особено изразено в ниските честоти (говорителя е нискочестотен).

Лесно се хваща, с баланса, се пускат отделните зони с по-високо ниво на звука.

Върни се в “Полезна информация”